Er zijn overigens veel meer epidemiologische studies die aantonen dat er meer kanker, of veel verschillende aandoeningen zoals slaapproblemen, duizelingen, tintelingen, tinitus (oorsuizingen), depressies, etc nabij zendmasten optreden.
Zie
Overzicht wetenschappelijke onderzoeken en blader even naar beneden naar epidemiologische onderzoeken. N.B. Dat zijn de enige epidemiologische onderzoeken die ooit gedaan zijn.
N.B. Pas vanaf 1996 zijn we blootgesteld aan hoogfrequente electromagnetische straling met een
gepulste modulatie. Denk aan GSM/UMTS/DECT/WiFi/WLan/C2000/Digitenne. Voorheen hadden we alleen zenders met
ongepulste modulatie zoals radio- en TV masten en de oudere ATF telefoonnetwerken.
Uit diverse onderzoeken blijkt dat gepulste straling veel meer
biologische effecten geeft dan ongepulste straling. Dus de vergelijking: Ja, maar ik woon al 20 jaar naast een TV-zendmast en ik ben nog niet dood, slaat dus nergens op. Op de een of andere manier geven de subfrequenties die ontstaan door het gepulste karakter (DECT 100 Hz, GSM rond de 217 Hz, bij UMTS is het organisatiekanaal gepulst) de biologische effecten.
Zie o.a.
Effecten straling op hersengolven (ongepulste straling geen effect op hersengolven, gepulste straling wel).
Het heeft dus niets met opwarming te doen. Dit soort studies geven ook te denken:
HF Straling beschadigt DNA
Volgens het huidge model van de natuurkundige wetenschap zou dit onmogelijk moeten zijn. Ook dit Europese onderzoek toont dit aan:
REFLEX onderzoekt toont dubbele DNA breuken aan
Niet-ioniserende straling kan dus toch effecten geven die lijken op die van wel-ioniserende straling (zoals rontgen, gamma,etc).
Zal je dood neervallen door blootstelling aan de straling van GSM/UMTS zendmasten? Nee, uiteraard niet.
Zal je een verhoogd risico krijgen op bepaalde aandoeningen na jarenlange blootstelling? Die kans is zeker aanwezig, maar nog niet
keihard bewezen (heb je keihard bewijs nodig om voorzorgprincipe te hanteren?). Er zijn echter al wel aardig wat aanwijzingen voor.
Overzicht van alle epidemiologische onderzoeken naar de effecten van continue blootstelling aan gepulste hoogfrequente elektromagnetische straling:
Folder met epidemiologische onderzoeken
Het is dus nog lang geen duidelijke zaak, maar de aanwijzingen richting schadelijkheid zijn talrijker dan de aanwijzingen richting onschadelijkheid, als we kijken naar de langere termijn.
Kortere termijn onderzoeken hebben niet zoveel zin: Snuif een berg asbest op en kijk een half uur later of je longkanker hebt. Dat zegt ook niets. Pas op de langere termijn zijn significante effecten te vinden.
Oja, nog een interessante om over na te denken:
Nederlandse verzekeraars bieden geen dekking voor mogelijke aansprakelijkheidsclaims als gevolg van gezondheidsschade. De verzekeraars zien de bui dus al hangen.
In Duitsland heeft BMW al zijn DECT telefoons afgeschermd, zodat ze nog maar 100uW/m2 stralen in plaats van de gebruikelijke 500.000 uW/m2. Gezondheidsraad stelt: 20.000.000 uW/m2 is OK, omdat daar de opwarming binnen de grenzen blijft. Maar de opwarming is het probleem niet, het gaat om de biologische effecten die
niet door opwarming veroorzaakt worden.