Vergelijking van 31 waterkoelingsets

Begin dit jaar vulde Presence PC hun roundup van veertien waterkoelingsets uit september 2003 aan met zeven nieuwe waterkoelers. Ondertussen zijn er weer een aantal nieuwe waterkoelingsets verkrijgbaar en vond Presence PC het nodig om hun review van een update te voorzien. Maar liefst tien nieuwe sets zijn toegevoegd waardoor het totaal aantal van geteste waterkoelers op 31 uit komt. De nieuwe sets zijn:

  • Asetek Waterchill KT03A-L30
  • Titan TWC-A04
  • Cooltech Modula 2F12FA
  • Go-cooling Trend-Setter Set AMD S12
  • SilverProp Cyclone Evolution SE + SilverStorm 3 + Sica Nova pomp
  • SilverProp Cyclone Evolution SE + SilverStorm 4 + Sica Nova pomp
  • Zalman Reserator 1
  • Swiftech H2O 22600
  • Swiftech H2O 8600
  • OpenJL XTREM 2 rev 2.3

Net als in de vorige twee testen is het platform waarmee getest wordt niet veranderd. Dit platform bestaat uit een AMD Athlon Barton 2500+ die niet overgeklokt wordt, maar wel een spanning van 1,89V voor zijn kiezen krijgt, waardoor deze 90,4W verstookt. Elke set wordt beoordeeld op efficiëntie, duurzaamheid, hoe makkelijk ze zijn te installeren en hoe stil ze zijn. Aan het eind van de set is een tabel opgenomen waarin al deze gegevens zijn opgenomen, waardoor het kiezen van een set een stuk makkelijker wordt.

In de categorie van interne waterkoelingsets met een 8cm-radiator, is het de Swiftech H20 8500 die het beste presteert. Zijn opvolger, de 8600, weet zijn voorganger echter niet te verslaan. Helaas is de installatie van de set niet gemakkelijk en is de set ook hoorbaar. Van de sets die in een 5,25"-bay kunnen worden ingebouwd zet de Titan TWC-A04 redelijke prestaties neer. Helaas maakt deze set veel geluid en is Presence PC ook niet tevreden over de duurzaamheid. De eenheid die Presence PC namelijk heeft getest hield er namelijk opeens mee op, waardoor het systeem zichzelf uitgeschakelde. Hierna heeft zich dit probleem niet meer voorgedaan, maar het hoort natuurlijk niet.

Van de sets die gebruik maken van een radiator met een 12cm-ventilator is het de Silverprop met een Cyclone Evolution SE waterblok, SilverStorm 3 radiator en een Sica Nova pomp die het beste presteert. Deze set presteert zelfs beter dan het merendeel van de sets die gebruik maken van een 24cm-radiator waarop twee 12cm-ventilators kunnen worden geplaatst. De set is ook erg stil. Dezelfde set met een SilverStorm 4-radiator waarop twee 12cm-ventilators kunnen worden geplaatst is de winnaar in zijn segment en is ook erg stil. Wie echter een oplossing zoekt die totaal geen geluid maakt, doet er goed aan om eens naar de Zalman Resorator 1 te kijken. Rest ons de externe eenheden. Hiervan zet de Corsair Hydrocool 200 goede prestaties neer, maar de eenheid maakt wel een hoop geluid. Een betere keus is de Cooltech Modula 2F12FA die erg discreet zijn werk doet en nog steeds goed presteert.

SilverProp Cyclone Evolution SE + SilverStorm 4 + Sica Nova pomp

Door Ralph Smeets

Nieuwsposter

17-08-2004 • 22:16

53

Bron: Presence PC

Lees meer

Passieve waterkoeling uitgeprobeerd
Passieve waterkoeling uitgeprobeerd Nieuws van 14 februari 2005
Kwartet Athlon 64-koelers vergeleken
Kwartet Athlon 64-koelers vergeleken Nieuws van 19 november 2004
Computer.com voor $500.000
Computer.com voor $500.000 Nieuws van 26 november 1998

Reacties (53)

Sorteer op:

Weergave:

14 + 6 + 10 = 30, hoe komt tweakers dan aan 31 sets? ;)
Die ene krijg je er gratis bij als je al die andere koopt ;)
Volgens mij klopt dit niet helemaal:

De geteste set zoals die hier op tweakers staat zou de Antarticaset zijn van asetek, maar als ik het originele artikel erbij pak, zie ik toch duidelijk een andere cpu blok erbij zitten
Die asetek die hier op tweakers is getest is de KT03-L20, die op die website de KT03-L30.. De L30 is zeg maar de powerkit van asetek, daar krijg je bij:
- Dual rad ipv enkel rad
- 1200L/H pomp ipv 700L/H pomp
- Antartica blok ipv gewoon asetek blok

Die L30 versie is ook een stuk duurder en presteert veel beter! }>
Wat is me dan toch altijd afvraag bij die waterkoeling setjes is waar je die radioator laat. Kan toch niet handig zijn om het ding binnen IN je computerkast te plaatsen. Dan wordt het daar alleen maar extra warm. Is het dan 'n kwestie van gaten boren en zo'n ding aan de buitenkant monteren of hoe moet ik dat zien?? Verders ziet het er allemaal weer ZEER gelikt uit :-) Volgende aankoop misschien wel die silverprop set (als ik'm vinden kan heet dat). :-)
Met lange slangen en een gruwlijk sterkte pomp zou je hem in theorie zelfs uit je raam kunnen hangen.
Behalve de vrijving van de slangen per meter slang, heeft de pomp de meeste moeite, met de hoogte te over bruggen.
Zolang je niet meer dan 50/60cm hoogte hoeft te overwinnen zal het allemaal wel los lopen.
Wet van Archimedes. Wanneer de vloeistof eenmaal doorstroomt, zal de pomp weinig vermogen nodig hebben om de boel draaiende te houden.
Ik zou die wet toch aanpassen als ik jou was ;)
Zelfs als je geen pomp gebruikt heb je nog doorstroming als je alles een beetje handig plaatst, doordat het water opwarmt bij de cpu zal het water daar willen "opstijgen" en omdat het bij de radiator afkoelt wil het daar zakken.
Wet van Nitro:
zolang je pomp niet genoeg vermogen heeft zal je nooit een doorstroming hebben....
@ _=Nitro=_
Sorry je moeten teleurstellen, maar er was al een zekere meneer Bernouilli die een soortgelijke constatering heeft gedaan. ;)
@bonobo11
Euh, vanaf mijn koelblok gaan 2 slangen omhoog; 1 naar de radiator en 1 naar het reservoir. Hoe weet het water nu welke kant het op moet gaan? ;)
@ Nitro: Dat klopt. Komt doordat je altijd de wrijving van het water tegen de slangwand zal moeten overwinnen. Dit doe je met een goede motor.

Natuurkundige laten wrijving het liefst buiten beschouwing, dat is namelijk makkelijker rekenen. Het geeft zo hier en daar alleen een wat incompleet beeld :P.
@_=Nitro=_ en bobo1on1

wat da freeze zegt klopt wel, in het begin met hij druk op kunnen bouwen om het water tot aan de top van de slangen te krijgen. Maar als het dan omloog komt hoeft hij geen druk meer op te bouwen. Water kan ik een gesloten systeem zijn eigen druk op bouwen. Omhoog remt het af en omlaag wint hij de snelheid weer terug ( en zuigt hij meteen nieuw water mee omhoog )
In een waterkoelingsysteem hoef je nooit hoogte te overwinnen, het is namelijk een gesloten systeem.
Je kunt hem aan de buitenkant van de PC maken. Op de plek van de casefan's ;)
@combax
14 + 6 + 10 = 30, hoe komt tweakers dan aan 31 sets?

De 31e is als je hem in het water gooit
Waterkoeling lijkt me wel wat om een stil systeem mee te maken, maar ik sleur mijn computer nog wel eens naar een lanparty toe. Moet je nou iedere keer het water uit je systeem halen als je hem gaat vervoeren?

Edit:

Luchtkoeling heeft ook zo zijn problemen. Ik heb al meermalen gezien dat bij mensen hun grote zware koperen luchtkoeler afgebroken was tijdens transport. De koeler vastzetten wordt dan een probleem omdat de haakjessop de socket afgebroken zijn. Als je een zware koeler hebt moet je echt je compu liggend verplaatsen.

Daar heb je met waterkoeling natuurlijk geen last van, die waterblokjes zijn niet zo zwaar.
Dat ligt aan de reservoir die je gebruikt.
Ik heb zelf een assetek set. kt03a L20.
De reservoir die bij deze set zit is volledig waterdicht.
Ook als je hem op de kop hebt of voorover etc.
Lekvrij.

Ik heb hem al 2 keer vervoerd zonder lekkerij.
En hoe zit het met luchtbellen? Want die mogen er schijnbaar ook niet in komen. Als je je set op z'n kop houdt krijg je toch wel luchtbellen op de verkeerde plek, zou je zeggen.
Weet iemand of de SilverProp Cyclone Evolution SE ook in nederland verkrijgbaar is ? Deze zet goede resultaten neer en ook nog eens erg stil, maar helaas niet te vinden in de pricewatch.
Volgens de site van Silverprop is de importeur voor Nederland en België Tweakstore.nl
Dat setje van R+R Cooler ziet er leuk uit. Probleem is alleen dat ze nooit reageren op email. Ik heb zo'n jaar geleden daar 2 radiatoren proberen te bestellen, maar zelfs na 10 mailtjes in alle bekende talen kreeg ik geen reactie....
Waterkoelingsetjes die goed uit test komen zijn ongeveer even duur als een complete processor. Ik blijf het grappig vinden :P.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.