Een Amerikaanse federale rechter bij het gerechtshof in Chicago heeft gisteren bepaald dat de veroordeling van Microsoft in de zaak om het Eolas-patent in stand blijft. Dat betekent dat de uitspraak waarbij de softwaregigant uit Redmond werd veroordeeld tot het betalen van 520 miljoen dollar wegens patentschending, van kracht blijft. De zaak draait allemaal om de claim van het bedrijf Eolas Technologies, dat stelt een patent te hebben op de techniek die onder andere door Microsoft in Internet Explorer wordt gebruikt voor plug-ins en andere invoegtoepassingen. Hoewel Eolas weer een stap dichterbij de eindoverwinning is gekomen, is het nog geen gelopen race. Microsoft is namelijk wederom in beroep gegaan. Het bedrijf vindt veel webdevelopers aan zijn zijde, die bang zijn dat internet drastisch zal veranderen als de gewraakte techniek niet meer gebruikt mag worden. Om die reden heeft het World Wide Web Consortium (W3C) eind oktober bij het United States Patent and Trademark Office (USPTO) een verzoek ingediend om het patent opnieuw te onderzoeken.
Ondertussen loopt er overigens nog een zaak van Eolas tegen Microsoft, waarin geëist wordt dat de laatste stopt met het distribueren van Internet Explorer zo lang de gepatenteerde technologie nog gebruikt wordt. Ten aanzien van deze eis gaf de rechter Eolas gisteren ook gelijk, maar die uitspraak geldt niet tot het hoger beroep in de hoofdzaak is afgerond. Ondanks het feit dat het er niet al te best uit ziet voor Microsoft, is het bedrijf toch niet pessimistisch gestemd over de uitkomst. "Wij blijven erop vertrouwen dat in beroep zal blijken dat het patent ongeldig is zoals wij voorspelden," sprak woordvoerder Lou Gellers. "Zelfs als het geldig zou zijn denken we trouwens niet dat we het geschonden hebben." De advocaat van Eolas stelde dat deze uitspraak het bedrijf dichter bij de eindoplossing van de zaak brengt.
Eolas-oprichter Doyle maakte bekend dat zijn bedrijf aan Microsoft een schikkingsvoorstel heeft gedaan, maar dat men daar niet op gereageerd heeft. Opmerkelijk genoeg lezen we op de dag van deze uitspraak bij eWeek dat Doyle ondertussen in onderhandeling is met vertegenwoordigers uit de open source-gemeenschap. "Wij zijn in gesprek met grote spelers uit de Linux-wereld en we werken aan een plan om dit patentprobleem voor de hele Linux-community uit de wereld te helpen. De oplossing zal constructief zijn voor de community," zo vertelde Doyle. Verder wilde hij nog geen details geven over de aanstaande overeenkomst, maar binnen één tot twee maanden worden die bekend gemaakt. Wel merkte de Eolas-topman nog fijntjes op dat hij de open source-beweging wil aanmoedigen en dat hij hoopt dat de concurrentie in de browsermarkt een stimulans krijgt.