Hardware-Tweaker.de heeft de hand weten te leggen op de vandaag officiëel gelanceerde Club3D Volari Duo V8 Ultra-videokaart. Club3D heeft als eerste fabrikant die de nieuwe chips van XGI gebruikt een bepaald risico genomen, en nu de kaarten naar de winkels gaan is het tijd om te zien of dat goed heeft uitgepakt. Het eerste wat de reviewer in de tekst opmerkt over de productieversie is dat de chips nog maar op 328MHz draaien, terwijl de sample die Tom's Hardware vorige maand ontving nog op 348MHz draaide. Ook is de belofte dat de uiteindelijke versie 1GHz-geheugen zou krijgen (nog) niet nagekomen; standaard draaide de handel nog steeds op 900MHz. De drivers maken het in principe wel mogelijk om over te klokken, maar de Volari-chip blijkt nogal een heethoofd te zijn. Met een dichte kast stijgt de temperatuur van de core makkelijk boven de 80 graden celsius uit als hij 3d-werk doet. De grote heatsinks aan de voor- en achterkant van de kaart zitten er dus duidelijk niet voor de sier op.
Om de prestaties te beoordelen wordt de kaart vergeleken met de Radeon 9700 Pro en 9800 Pro. Opvallend is dat hoewel de Volari heel goed mee kan komen met zijn vertex shaders en rauwe fillrate, de pixel shaders en FSAA zeer zwak uit de bus komen. Hierdoor presteert hij in sommige gevallen net iets meer of net iets minder dan de Radeon 9800 Pro, maar valt hij in geavanceerdere tests ineens schrikbarend ver achter. De consument zou dat gezien de prijs van de kaart eigenlijk niet moeten accepteren, en omdat het ook nog niet allemaal even stabiel werkt en features als anisotropic filtering nog uitgeschakeld zijn, is het te hopen voor XGI dat de huidige Reactor-driver versie 1.0.0.0 nog genoeg ruimte voor verbetering biedt. In zijn huidige vorm is de Volari Duo V8 Ultra namelijk wel veelbelovend, maar niet klaar om de concurrentie aan te kunnen:
Ob die Instabilität nun Hardwareseitig seine Gründe findet oder einfach nur durch einen angeblichen finalen Treiber, der aber eigentlich nicht mal den Begriff Betatreiber tragen dürfte, hervorgerufen wird, ist zum jetzigen Zeitpunkt noch nicht klar.. Abgesehen davon, dass das Monitoring Programm nicht vernünftig funktioniert, widersetzt sich auch das Overclocking-Tool seiner Funktionsweise. Wo wir gerade bei problematischen Treibern sind das Panel für anisotropisches Filtern verweigerte auch vollständig den Betrieb. Wer aktuelle Spiele wie Max Payne 2 oder Need for Speed Underground spielen möchte, sollte an Weihnachten, es ei denn es kommt vorher noch ein neuer Wundertreiber raus, lieber zur Konkurrenz greifen.![]()