Appro, IBM en OctigaBay hebben afgelopen week nieuwe producten op basis het van AMD Opteron-platform aangekondigd. De eerstgenoemde fabrikant bracht een workstation op de markt voor mid-range en high-end toepassingen zoals Mechanical Computer Aided Design (MCAD) en Engineering (MCAE), wetenschappelijke visualisaties, 3D modelling en CAD. De Appro Scorpion WH300 kan uitgerust worden met maximaal 16GB DDR-geheugen en biedt plaats aan vier hot-swappable Serial ATA-harde schijven of vijf hot-swappable SCSI schijven. Verder zijn een gigabit ethernet poort, vier Serial ATA-poorten, één regulier 32-bit PCI-slot en vier PCI-X-slots op het moederbord verenigd. Twee PCI-X-slots kunnen op 133MHz draaien en twee op 66MHz. De keuze van de videokaart kan geheel door de klant bepaald worden. Gezien de specificaties van de machine maakt Appro vermoedelijk gebruik van Tyan Thunder K8W-moederborden.
Op het gebied van High Performance Computing (HPC) brengen IBM en OctigaBay interessant nieuws. Big Blue heeft aangekondigd dat zijn in augustus geïntroduceerde eServer 325 dual Opteron-clusternode nu ook als 'turnkey' clusteroplossing verkrijgbaar is. De machines maken deel uit van IBM's eServer Cluster 1350-oplossing waarvoor tot voor kort uitsluitend clusternodes met Intel Xeon-processors beschikbaar waren. Het eServer Cluster 1350 wordt als een compleet pakket aangeboden en bespaart de klant tijd en kosten omdat deze niet uit losse componenten een cluster hoeft samen te stellen. Alle componenten van de eServer Cluster 1350 zijn door IBM gekwalificeerd.
De eServer Cluster 1350 ondersteunt maximaal 512 nodes, die elk voorzien kunnen worden van twee Opteron-processor. IBM levert naar keuze de besturingsystemen Red Hat Linux of SuSE Linux. Het softwarepakket wordt gecompleteerd met IBM's Cluster Systems Management Software (CSM), Linux Cluster Install Tool en General Parallel File System (GPFS).

Het in Canada gevestigde OctigaBay is een nieuwkomer op de markt voor HPC-oplossingen. Desalniettemin heeft hun eerste product, de OctigaBay 12K, indrukwekkende specificaties. OctigaBay heeft een systeem ontwikkeld waarmee 12 Opteron-processors, verdeeld in groepen van twee SMP's, in een 3U behuizing opgeborgen kunnen worden. De zes Opteron-combinaties worden door middel van een RapidArray Interconnect aan elkaar geknoopt. Hiermee kan per twee processors een bandbreedte van 2GB/s beschikbaar gesteld worden en is een lage interprocessor latency van 1 microseconde mogelijk. De totale bandbreedte per systeem van 12 processors is 24GB/s. De RapidArray Interconnect is direct aangesloten op de HyperTransport-links van de Opteron-processors, zodat een hogere performance kan worden bereikt dan bij traditionele oplossingen die over de PCI-bus communiceren.
Voor vectorbewerkingen en andere specifieke berekeningen is het systeem uitgerust met zes Xilinx Virtex-II Pro Field Programmable Gate Arrays (FPGA's), die ingezet kunnen worden als co-processor voor de Opterons. De zes FPGA's zijn toegankelijk vanaf elke Opteron-processor. Voor externe I/O zijn er twee gigabit externet kaarten en twee dual Fibre Channel-adapters. In de 3U-behuizing kunnen zes Serial ATA-harde schijven en maximaal zes laptop drivers worden aangesloten. Het systeem draait een door OctigaBay geoptimaliseerde Linux 2.4.21 kernel.

OctigaBay verwacht bij gebruik van 2,4GHz Opteron-processors een performance van 58 GFLOPS voor een 'shelf' met 12 processors en 691 GFLOPS voor een rack met 144 CPU's. Aardig is dat OctigaBay ook alvast laat doorschemeren welke SPECint en SPECfp-scores er zijn te verwachten van de nog niet geïntroduceerde 2,4GHz 'Opteron 250': 1440 punten voor SPECint2000 en 1404 punten voor SPECfp2000. De 2,0GHz Opteron 246 haalt een (base) score van respectievelijk 1271 en 1291 punten.
Tenslote meldt The Inquirer nog twee geruchten van het Opteron-front: HP zou volgens bronnen onder de naam 'Experiment Project' in het geheim een 4-way Opteron-server in ontwikkeling hebben. Aangezien HP één van de ontwerpers is van de Itanium-architectuur, valt het te bezien of de machine ooit op de markt gebracht zal worden. Bij Sun zijn de plannen voor high-end Operon-servers veel concreter. Volgens The Inquirer staat Sanmina-SCI, sinds juli eigenaar van Opteron-serverontwikkelaar Newisys, op het punt om een deal te sluiten met Sun Microsystems betreffende het produceren van een 4-way Opteron box.