Volgens de Business Software Alliance (BSA) is het piraterijpercentage de afgelopen jaren gedaald. In 1994 was in Nederland nog een beschamende 64 procent van alle software illegaal. In 2001 was dit gedaald tot 39 procent en vorig jaar kon de BSA melding maken van 36 procent. Wereldwijd is de piraterij afgenomen van 49 procent in 1994 tot 39 procent in 2002; in Europa was dit 52 procent in '94 tot 35 procent in '02. De softwareorganisatie wijt deze daling vooral aan het groeiende besef van het gebruik van illegale software en de gevolgen daarvan.
De alliantie wijst in zijn bericht op het belang van de bestrijding van illegale software. Door afname van de illegaliteit zouden "aanzienlijke economische voordelen" gerealiseerd kunnen worden. De IT-sector zou bloeien, wanneer er meer software legaal werkzaam zou zijn. De BSA roept op tot verscherping van Europese regelgeving en wijst op het hoge piraterijpercentage in het oosten van Europa. Hier ligt dit percentage nog altijd rond de 71 procent:
Scott ziet in Europa twee additionele bedreigingen voor de afname van de piraterij: "Het steeds toenemende gebruik van internet om illegale software aan de man te brengen en te distribueren en de mogelijke invloed van nieuwe landen die zich bij de EU willen gaan voegen. Piraterij percentages van landen in Oost Europa zijn vaak het dubbele van de cijfers van hun Westerse buren."
[...] In Oost Europa is een daling van het percentage met 14 procent geconstateerd, van 85% in 1994 naar 71% in 2002. Slovenië verloor 37% en kwam op 59% in 2002, gevolgd door Hongarije (76% in 1994 en 45% in 2002). In Rusland was slechts een terugloop van 6 procent te zien – 95% in 1994 naar 89% vorig jaar.