Beeld en Geluid maakt archief 700.000 Nederlandse programma's gratis beschikbaar

Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid heeft een archief van ruim 700.000 radio- en televisieprogramma's van de publieke omroep gratis beschikbaar gemaakt. Deze programma's waren eerder niet toegankelijk voor het publiek.

Dit nieuws in het kort

  • Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid heeft een archief van meer dan 700.000 radio- en televisieprogramma's van de publieke omroep online beschikbaar gemaakt.
  • Het archief kon worden opengesteld door een nieuwe Europese richtlijn voor auteursrecht.
  • Beeld en Geluid wil ook programma's van de commerciële omroepen toevoegen.

Het archief, dat De Schatkamer heet, is sinds dinsdag 18.00 uur toegankelijk via schatkamer.beeldengeluid.nl. Op dit moment is ongeveer 50 procent van de programma's die tussen 1920 en 2020 zijn gemaakt beschikbaar, schrijft onder meer de NOS. De bedoeling is dat dit aan het eind van het jaar meer dan 60 procent is. De programma's zijn reclamevrij te bekijken en beluisteren.

De bouw van het platform is in 2023 begonnen, twee jaar nadat het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Beeld en Geluid opdracht had gegeven het archief open te stellen. Dat kon door de nieuwe Europese auteursrechtrichtlijn. Door deze richtlijn mogen auteursrechtelijk beschermde werken online toegankelijk worden gemaakt als ze geen commerciële waarde meer hebben. De richtlijn werd in 2019 aangenomen, waarna lidstaten twee jaar kregen om de regels in te voeren.

Door de auteursrechten is het nog niet mogelijk om beelden of geluidsfragmenten te downloaden. Die functie wil Beeld en Geluid wel graag toevoegen, zegt directeur Eppo van Nispen tot Sevenaer. Ook wil hij programma's van commerciële zenders gaan aanbieden: "Die willen we er ook heel graag bij hebben, omdat we een compleet beeld van die geschiedenis willen geven", zegt hij tegen de NOS.

Schermafbeelding van De Schatkamer.
Schermafbeelding van De Schatkamer.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

26-05-2026 • 19:52

282

Submitter: danielkuijten

Reacties (273)

273
270
138
8
0
124

Sorteer op:

Weergave:

Voor de Tweakers is de Wondere Wereld pure nostalgie.
Te land, ter zee en in de lucht, here I come! :P

Me gras! Me gras!
Hij schiet hem neer, hij schiet hem neer.
Zag je dat? Hij blijft leggen!

Zo briljant :D
Wat is deze? Ik voel dat ik dit moet zien! Te land, ter zee.. ken ik uiteraard, maar deze specifieke?
Dank! :)

Droge humor, heerlijk.

[Reactie gewijzigd door Morress op 27 mei 2026 09:40]

Ik geloof dat bij ook in de compilatie 50 Jaar Ter Land Ter Zee En In De Lucht, deze klassieker ook werd uitgezonden.
Caravanrace met Andre van Duijn. Fantastisch.
haha dat was de eerste zoekterm, Chriet met de telefoon op de fiets, episch
Teleac was meer hardcore dan Chriet: Personal computer
Ongelooflijk ;-) Leuk om aan mijn kinderen te laten zien. "nee, dit is echt!" ;-)
Heerlijk. Inhoudelijke eerlijke televisie. “De pc is geen wondermiddel. Als je bedrijf een rotzooi is, dan blijft dat zo.”
Die telefoon op de fiets was wel een 1 aprilgrap. Veel mensen denken dat het serieus was.
YES! Kan ik eindelijk mn collectie compleet maken!

Door Chriet ben ik IT-er geworden.
Chriet! Hij was dol op het evoluon en Het huis van de toekomst. Nog voor (draadloos) internet bestond. Hij moest eens weten destijds! Ook een prachtige aflevering ooit teruggezien toen hij in geuren en kleuren vertelde over Teletekst. Hij had dan een apparaat in de presentatie waarmee je die teksten kon aanmaken en uitzenden.
Hij had dan een apparaat in de presentatie waarmee je die teksten kon aanmaken en uitzenden.
Waar de BBC Acorn bezitters dan om moesten gniffelen...die had een Teletext Mode. Dat hadden ze speciaal gedaan zodat je fancy tekstpagina's kon maken die niet zoveel geheugen in beslag namen.
Grappig, maar die dingen waren niet echt te krijgen in nl. Is ook nooit populair geweest, volgens mijn beleving.
Tsja...onbekend maakt onbemind. In Nederland wilde men Philips voortrekken in het onderwijs, dus dat er in de UK een kant en klaar systeem lag dat 100% voor het onderwijs was gemaakt (de BBC Micro was voor de BBC gemaakt voor hun computer cursus) met heel veel educatieve software, werd volledig genegeerd. Aan die educatieve software heb je niet altijd wat, gezien de verschillen in onderwijssysteem in de UK, maar het kan als voorbeeld dienen.
De UK had een heel Computer Literacy Project vanuit de regering, en in dat kader is de BBC Micro ontwikkeld. Sinclair wilde ook meedoen met de ZX81 en de Spectrum, maar die verloren het van de Acorn computers.

Acorn computers hadden 2 problemen: ze waren niet echt heel goedkoop, en ze waren eigenlijk tè geavanceerd en daardoor best complex. Een Commodore 64 was veel toegankelijker, maar een BBC B was echt een heel technisch apparaat met enorme uitbreidingsmogelijkheden. Maar in de UK waren ze best populair, uiteraard door die BBC cursus. En natuurlijk eigen product. Made in UK, daar was men trots op.
De Kwantumhallen hadden een aanbieding in 1983: 199 hele guldens voor een Acorn Electron. Daar waren de serieuze computerwinkels heel erg boos over. De C64 en MSX waren inderdaad zeer populair, maar de Acorn was prima verkrijgbaar en de clubs en gebruikersgroepen zaten door heel het land.
(let wel in 1983 was een computer best bijzonder bezit)
Je kon ze in geen enkele winkel krijgen. Ik heb er op hobby computerclubs destijds nog nooit eentje gezien. Ik las er pas over een acorn in een amiga blad.
N=1...? Er waren in NL in 1985 minder dan 1000 computerwinkels in heel Nederland: in Den Bosch, Waalwijk, Oss, Arnhem, Den Haag en Rotterdam (locaties waar ik vaak kwam) waren er tientallen Acorn gebruikers bij de clubs die ik bezocht (per locatie), maar ik was er niet elke dag van de week, dus absolute aantallen is een beetje een ... wedstrijd.
Bijzonder, ik ben er echt nog nooit een tegengekomen. Er was niemand die er over sprak. Alles was commodore, msx, zx spectrum, IBM pc, tandy computers, maar geen BBC acorn. Misschien hebben liefhebbers wat geïmporteerd uit GB, dat zou natuurlijk kunnen.
Het leuke van Chriet was: hij wíst het ook.

Hij heeft de opkomst van het web ook nog meegemaakt (Wondere Wereld was toen helaas al van de buis), maar al in de jaren 80 voorspelde hij dat ieder huishouden een computer zou hebben die was aangesloten op een openbaar netwerk.
Ja en niet alleen dat maar dat het allemaal via een dun glasvezeltje je huis zou binnen komen. En dat was dus alweer 40 jaar geleden! De man is echt een legende.
Bedankt

Net 20 minuten van men leven kwijt :-)

En dat bedoel ik positief. Heerlijke herinneringen.

(wel VPN moeten aanzetten)
Ah, Chriet Titulaer! Ik denk dat ik daar vroeger best veel afleveringen van gezien heb! Was altijd super!
Dank voor het delen!
Geweldig om te zien dat een jaar voor mijn geboorte de OCR is uitgevonden.
De highlight: "dat je een tekst in het éne lettertype kan scannen, en in een ander lettertype kan uitprinten.
of dat je 's avonds een tekst kunt scannen, en 's nachts de vertaling kunt laten doen, en de volgende ochtend de vertaling op je bureau hebt. En dat allemaal op een gewone pc"
Ik ging meteen kijken,

en vind het redelijk belachelijk dat aangezien er toch geen auteursrecht meer op is ik toch nog een VPN moet gebruiken om als Belg te kunnen kijken !!!! (alhoewel deze programma's toen ze nieuw waren allemaal vrij te kijken waren op de Belgische kabel TV !!!! )

hier hadden ze nu toch wel de regio lock dan minstens op NL en BE kunnen zetten vind ik :)
Er rust nog wel auteursrecht op, staat ook in het artikel. Ze mogen alleen online geplaatst worden omdat ze geen commerciële waarde meer hebben. Hoewel ik me wel afvraag waarom ze het region locked hebben gemaakt, dat lijkt me dan wel weet wat overdreven...
Inderdaad,

ze zijn trouwens oorspronkelijk ook uitgezonden via de Belgische kabel TV, dus zie hier echt niet een reden voor dat ze voor België regio locked zijn.
De historie maakt daarbij niet uit. Er zit auteursrechtelijk materiaal tussen en daarvoor draagt Beeld en Geluid royalties af. Met een regiobeperking betaal je dan een stuk minder dan wanneer je het ook voor België openstelt.
hmmm, tja spijtig,

ze mogen er wel eens mee stoppen en beseffen dat het niets uit haalt en gewoon irritant is, iedereen heeft (of kent iemand die het kan instellen) toch snel VPN geregeld,

net als die DRM meuk, maakt het gewoon irritant en houd niks tegen, ik kan alles opnemen wat je ziet, is zo moeilijk niet, gewoon virtuele linux draaien, filmpje spelen, volledig scherm opnemen met Nvidia App , klaar, niks DRM, stop er toch gewoon mee jongens en steek die resources in iets anders,

Net zoals de schandelijke toegevingen aan de audio industrie, GEEN ENKEL LIEDJE MINDER TE DOWNLOADEN, maar wel hardware acceleratie voor geluid de nek om gewrongen :( (en een complete industrie voor soundkaarten ook de nek om gewrongen), ik kan enkel dromen van de kwaliteit van het geluid in games als zaken zoals EAX nog steeds mogelijk waren (en wat nu de opvolgers zouden mogelijk maken) en wat een super krachtige geluidskaarten we nog steeds in onze PC's zouden steken als optie :)

SOUNDBLASTER for the win :) , ah de nostalgie :)
hardware acceleratie voor geluid de nek om gewrongen :(
Echt? Wat heb ik gemist? Is decoderen van bepaalde codecs verboden geworden?
en een complete industrie voor soundkaarten ook de nek om gewrongen
Was dat niet gewoon omdat er een klein chipje was uitgevonden die geluid in 24 bit "on-board" kon doen zonder een hele geluidskaart nodig te hebben? Op een gegeven moment is het goed genoeg voor 98% van de mensen. Video wordt nog steeds beter, hogere resolutie, hogere frame rate etc, maar audio is al 40 jaar 16 bit omdat mensen nauwelijks beter kunnen horen.

Ik beschouw mezelf als audiofiel en heb in geen enkele computer meer een geluidskaart. Wel één externe DAC in actieve speakers verbonden via optische kabel met een klein goedkoop chinees kastje aan USB op de PC, en zes ESP32 multiroom audio apparaatjes draadloos verbonden aan een snapcast server die elk snel genoeg zijn om OGG Vorbis te decoderen.
Echt? Wat heb ik gemist? Is decoderen van bepaalde codecs verboden geworden?
Nee, ik heb het hier specifiek over het gaming aspect, EAX was iets fantastisch (door de hulp van hardware audio processors (eigenlijk een GPU maar dan voor audio) kon je met games bijvoorbeeld 100+ verschillende geluiden tegelijk (regendruppels, voetstappen, kogels, ...) perfect doen uitrekenen in real time zodat het allemaal klopte (en van de juiste richting leek te komen)

Maar dan deed microsoft dit ; (en vooral omdat het rechtstreeks praten met audio hardware het onmogelijk maakte om DRM toe te passen op de audio zonder dat dit perfect ook geript kon worden, dus ze mogen zeggen wat ze willen , de hoofd reden was dat Microsoft een buiging maakte naar de muziek industrie.
Environmental Audio Extensions (EAX) were effectively killed when Microsoft overhauled the Windows audio stack in Windows Vista to improve OS stability. This update removed the Hardware Abstraction Layer (HAL) for DirectSound3D, severing a game’s ability to talk directly to dedicated sound hardware.
vanaf dan moesten nieuwe games die de nieuwste directX gebruikte steeds via een software laag gaan, en konden zaken zoals EAX niet meer, waardoor natuurlijk ook de verkoop van die soundkaarten kelderde.

Zeer spijtige zaak voor de gamer, dus ik heb het hier niet over audio "kwaliteit" maar echt een soort physics voor audio die de dag van vandaag nog steeds niet even goed is als toen.
Ah zo! Dat wist ik niet. Wat lomp van Microsoft.
Yup,

vooral voor de gamers,

maar ook wel klein beetje voor de audiofiels, want ik denk dat je die EAX ook kon gebruiken om heel goed muziek te laten klinken zoals in een kerk en zo met dan zeer correcte weergave en reflectie van al het geluid aan de hand van de vorm van het gebouw en zo,
Muziekrechten onder andere
Mogelijk gewoon om kosten te besparen, al dat verkeer is niet gratis. Of wat voor andere reden ook.
Dat begrijp ik nu niet, het zijn programma’s van een publieke omroep, betaald door de belastingbetaler, waarom zit er überhaupt nog auteursrecht op dat de staat niet kan publiek maken?
Maar die programma's zijn niet allemaal geproduceerd door de publieke omroep.

Dat is eigenlijk een kwestie van geld (uiteraard).
Alles voor het maken van een programma kost geld. Vanaf het bedenken van een concept, het schrijven van draaiboeken/ scripts, het maken van decors tot het maken en redigeren van de opnames. Wil je dat allemaal goed doen, dan kost dat flink veel. Vaak meer dan een publieke omroep beschikbaar heeft voor het maken van een programma. Daarom wordt het uitbesteedt aan een producent.
Natuurlijk wil die, bovenop de kosten, ook nog wat winst maken. Maar zo'n producent kan voor meerdere omroepen vergelijkbare programma's maken, waardoor de mensen effectiever ingezet kunnen worden (en decorstukken hetrgebruikt kunnen worden). Maar ook omdat de oproep dan enkel voor de uitzendrechten hoeft te betalen. De producent houdt de eigendomsrechten en kan daarmee het programma (de uitzendingen, de scripts of het idee) aan buitenlandse oproepen verkopen of de programma's op DVD verkopen/ verhuren (of op andere media/ via streamingsdiensten). Daardoor kunnen de uitzendkosten voor de omroep lager zijn dan de werkelijke kosten om het programma te maken.
Een variant hierop is dat akteurs bereid zijn om het minimumloon te krijgen voor de opnames van een tv-serie, maar recht hebben op een deel van de opbrengst van DVD-verkopen (Bassie en Adriaan zijn hierop binnengelopen).

Dus hoewel de TV-programma's voor een groot deel met publiek geld zijn betaald, zijn er nog andere rechthebbenden, waardoor het niet mogelijk is de uitzendingen in het publike domein openbaar te maken.
Maar de EU heeft dus bepaald dat wanneer die andere rechthebbenden die rechten niet meer commercieel kunnen uitbaten (m.a.w. de tv-programma's zijn niet meer op commerciële schaal te verkopen/ verhuren zodat er geld mee verdiend kan worden), die programma's toch openbaar gemaakt mogen worden.
Ik begrijp dat wel, maar uiteindelijk heeft ons belastingsgeld daarvoor betaald en krijgen we "niets" terug voor het grootste deel van die investeringen. Publieke omroepen hebben inderdaad blauw voor betaald omdat die programma's in principe voor de hele bevolking bereikten. Een groot deel van die programma's zijn volledig betaald geweest in opdracht van de publieke omroep. Alles dat in opdracht van de staat gebeurt moet volgens mij (en ik denk dat dit ook deels wettelijk bepaald is) onder een open/publieke licentie uitgebracht worden (maakt niet uit of dit code, documenten of video is).

Licenties in radio en TV gaan af van 'het bereik'. Daarmee dat oa. DAB, satelliet en moderne kabel encryptie gebruikt en twee-richtings communicatie, omdat ze de licenties moeten betalen voor iedereen die mogelijk kan kijken als ze geen exacte nummers hebben van het gebruik.

Dus de makers van die programma's zijn er al rijk van geworden op de lasten van de belastingbetaler, dat is voor mij geen probleem, maar dan mogen ze dit daarna ook niet achterhouden om "mogelijk" nog meer te verdienen buiten die kanalen. Bassie en Adriaan's YouTube kanaal haalt volgens Google ~2M per jaar binnen, ik denk dat ze niet zullen verhongeren.

Daarnaast zijn de meeste shows al meer dan 25 jaar oud, het is vooral niet de artiesten en acteurs die hieraan verdienen.

[Reactie gewijzigd door Guru Evi op 28 mei 2026 15:56]

De centrale vraag blijft waarvoor er met ons belastinggeld is betaald?

Om voor de volle 100% eigenaar te worden van een programma? Of om een uurtje uitzendtijd te vullen?
Om zoveel mogelijk te kunnen doen met het belastinggeld dat de publieke omroepen ter beschikking krijgen, zullen ze veelal voor enkel dat uurtje uitzendtijd zijn gegaan (en nog eens een uurtje ergens op een middag, om geld voor een middagprogramma uit te sparen).
Nee, in de meeste gevallen is er wel degelijk betaald voor exclusiviteit en veel van die programma's waren ook in opdracht van de staat. Of je die programma's goed of slecht vindt, in alle landen is een publieke omroep enkel maar bedoeld als een propagandazender van de staat ten 'voordele' van de burger.

Er zou in principe geen commercie mogen aanhangen, als het een programma was dat niet ten voordele van de bevolking en er is een waarde dat niet in het "publiek goed" is dan moet de studio die maar bij een RTL of Disney leuren, de bedoeling van een publieke omroep is niet om een studio dat per ongeluk vriendjes met de politiekers is op te proppen met belastingsgeld.

Vb. een omroep kan een educatief programma opzetten, als het dan illegaal wordt om dit programma in een school te tonen, dan is het niet ten voordele van de kinderen, ons belastingsgeld is niet om uitgezogen te worden. Als dat duurder uitvalt dan we willen, dan kan de publieke omroep zelf de hele poppenkast opzetten, zonder winstoogmerk zou het (in principe) goedkoper moeten uitvallen, of je kunt lokale theaters en artiesten gebruiken, er zijn ALTIJD mensen die een voordeel zouden hebben om zo'n kans te krijgen en DAT is de bedoeling van een publieke omroep, niet om vastgehouden te worden aan een internationaal conglomeraat waar de rechten eventueel bij Sony of Disney vallen.

[Reactie gewijzigd door Guru Evi op 30 mei 2026 00:31]

Er staan ook audio/video bestanden tussen die publiek domein zijn, zag ik. Misschien alleen oude dingen… dus vooral even uit eigen nieuwsgierigheid: zijn die bestanden wel toegankelijk vanuit het buitenland, @Hansie9999? Of doet de hele site het niet? Je kan zoeken op bijv. ‘1920’.

[Reactie gewijzigd door Rutger Muller op 27 mei 2026 23:31]

Dankje voor het testen.

Ik zie nu dat ook oude video's de "Out of Commerce Regeling" kunnen hebben.

Je kan deze proberen, daar staat wel "Publiek Domein" bij:
'FOKKER (01-3068) 1 januari 1920'
https://schatkamer.beeldengeluid.nl/programma/2101608040030662231/fokker-01-3068
Werkt ook niet :(

Is wel raar vind ik, ze hebben voor de oorspronkelijke uitzendingen alles geregeld om te mogen uitzenden in zowel Nederland als België, maar dan het archief is enkel voor nederland :(

maarja, we hebben VPN , dus geen probleem :)
Op het moment van uitzenden worden er royalties betaald op basis van een verwacht publiek. Dat was destijds Nederland en Belgisch publiek. Er zitten nu nog steeds auteursrechtelijk beschermde zaken in en nu betaalt Beeld en Geluid de royalties voor potentieel publiek in Nederland. Willen ze België er ook bij doen, dan worden die royalties hoger.
Tegen dat probleem lopen Nederlanders ook aan als ze iets van de VRT willen terugkijken. Kan niet. Heb je ook een VPN nodig.
Er zitten weldegelijk auteursrechten op.


En ook al die sportwedstrijden, ingekochte series (zoals Calimero dat er ook op staat) en muziek die in de uitzendingen gebruikt is vallen onder het auteursrecht. Men zal alleen een licentie voor gebruik in Nederland hebben.
Wacht, we kunnen calimero legaal terugkijken? Mij niet storen dit weekend.
Deze kan je alleen terugkijken op je ei-pet he ;-)
Dat van die vpn is wederzijds: Als ik vanuit Nederland gebruik wil maken van uitzending-gemist (of herbekijk..) van de vlaamse omroep, dan moet ik vanaf een Belgisch ip adres komen. Of is er in België nog onderscheid tussen Vlaanderen en Walonië?
Ik ging meteen kijken,

en vind het redelijk belachelijk dat aangezien er toch geen auteursrecht meer op is ik toch nog een VPN moet gebruiken om als Belg te kunnen kijken !!!! (alhoewel deze programma's toen ze nieuw waren allemaal vrij te kijken waren op de Belgische kabel TV !!!! )

hier hadden ze nu toch wel de regio lock dan minstens op NL en BE kunnen zetten vind ik :)
Als Zeeuws-Vlaming vind ik het ook vervelend dat ik niet op VRT NWS en VRT MAX geblokkeerd wordt met mijn Zeeuwse IP-nummer. Het gekke is dat een deel van die video's dan weer wel op YouTube gezet wordt (bv deze ) maar het weerbericht niet (en het NOS-weerbericht is flut, voorspelt 's avonds meestal voor morgen het weer dat wij net 's middags gekregen hebben.).

[Reactie gewijzigd door BeosBeing op 29 mei 2026 13:18]

"Dankzij de ingebouwde micro-electronica"
Geweldig. Dat ze ook nog de rechten hebben verkregen om die muziek nog te mogen gebruiken is volgensmij ook best bijzonder.
In de aflevering "Noviteiten voor gehandicapten" op 7:36 is zelfs de eerste versie van YT/Schatkamer te zien :P
Of Kijk-TV met Wubbo Ockels!
Oh leuk, de Aktua Special van 27 augustus 1982 terugkijken, met Chriet Titulaer. Inclusief een Firato item. Goede oude tijden. :)

https://schatkamer.beeldengeluid.nl/serie/2101608030021499831/aktua-special/aflevering/2101608040029451631

[Reactie gewijzigd door retroguy op 26 mei 2026 20:13]

Voor mensen met jeugdsentiment is deze site absoluut een aanrader: https://kindertvgeheugen.nl/
Wat ik een beetje mis in de schatkamer is goede AI upscaling. Ik zou een paar series willen recyclen voor mijn eigen kleine, maar een behandeling in een schoonheidssalon met alle technieken van nu zou dat wat aantrekkelijker maken.

Ik kan niet wachten tot afleveringen gedownload kunnen worden en dat fanaten die er verstand van hebben het dan moderniseren zoals je ook af en toe op YouTube ziet met oude beelden.
...Gadverdamme. Wat een hoop viezigheid schrijf je in je reactie. AI upscaling? Je maakt toch echt een grapje hoop ik.
Nee. Die docu van de Beatles en die wereldoorlogdocu van Peter Jackson demonstreren naar mijn mening goed de meerwaarde.

YouTube: The Beatles: NEW Let it Be (2024) vs Original Let It Be (1970)
Hmmm ... ik zit wat dingen op te zoeken uit mijn jeugd maar mooi niet beschikbaar.
Geen Pipo de Clown, geen Fabeltjeskrant, geen Tita Tovernaar ...
Wel: De vloek van Woestewolf, Q en Q, In de Soete Suikerbol, Floris
Er moet toch nog heel veel gedigitaliseerd worden om het archief completer te krijgen, maar het is een werkelijk enorme stap voorwaarts.

Waar ik op hoop is een datumfunctie. Om echt te zwelgen in jeugdsentiment zou het mooiste zijn als je niet alleen op namen kon zoeken maar op datums kon filteren. Het lijkt me echt geweldig om mijn favoriete tv- en radioprogramma weer terug te horen en te zien door bijv te kiezen voor een dag (15 april 1977) en dan urenlang naar radiopogramma's van die dag te luisteren of een volledige tv-avond uit de jaren 70 te laten herleven.... Ik ben echt benieuwd hoe compleet de archieven zijn voor de jaren 70 en 80 toen ik jong was....
Sommige programma's van weleer zijn niet meer te digitaliseren, simpelweg omdat ze niet meer beschikbaar zijn. De (dure) ampexbanden waarmee werd opgenomen werden na een tijdje gewoon hergebruikt voor nieuwe programma's. Oebele is weg, evenals Ja zuster, Nee zuster en nog veel meer.
Van De Fabeltjeskrant zijn 1524 afleveringen van de 1640 bewaard. De serie was niet alleen in NL ontzettend succesvol, maar werd ook internationaal verkocht.

Ook van Tita Tovernaar is zo goed als alles bewaard. Voor Pipo de Clown ligt dat anders, daar is materiaal van voor de jaren 70 meestal niet bewaard.
Je maakt een verkeerde inschatting over Tita Tovenaar. Doordat van Tita Tovenaar een aanzienlijk deel na de eerste (5 minuten-)uitzendingen is hergemonteerd tot volledige avonturen van 25 minuten, is het volledige overzicht kwijt van wat er precies is gemaakt aan die serie. Er zijn echter wel degelijk een flink aantal afleveringen nooit omgeknipt tot lange afleveringen, en die zijn nu zoek. Ook is er van geen enkele aflevering meer een filmrol voorhanden, en zijn alleen de oude en wollige SD film>videotape-transfers bewaard.
Zo staan er ook drie afleveringen van het oude NOT-programma The Big Bang op, uit de jaren 90. Een vier-delig educatief programma over muziek. Helaas ontbreekt de eerste aflevering, waar ik nog wel leuke nostalgische waarde aan heb. Waarschijnlijk was deze kwaliteit te beroerd om hem te publiceren.

[Reactie gewijzigd door AW_Bos op 27 mei 2026 00:13]

Ik had niet goed opgelet. Ik dacht dat je met de zoekfunctie op datum moest zoeken, maar je kunt een filter gebruiken om dat te doen!
Wel flauw dat Pipo de clown wel in het promofilmpje op de homepage zit dan.
Een deel van de afleveringen is gewist of verloren gegaan en daarnaast zal waarschijnlijk ook politiek correctheid om de hoek komen kijken. Klukkluk “kan niet meer”.
Ik ga er niet vanuit dat ze de geschiedenis gaan beperken. Als dat zo is, dan verwacht ik keiharde kamervragen...
Dat is eerder wel gebeurd bij bijv. afleveringen van Toen was geluk heel gewoon. Afleveringen met bepaalde uitspraken of zwarte piet werden door NPO ook weggelaten bij herhalingen of in archieven.
Het archief moet je niet vervalsen of bewust incompleet maken. Dat doet RTL voorzover ik weet ook niet op Videoland.
Neuh, RTL (en/of Endemol) plaatst gewoon hele reeksen niet op Videoland. Ik heb daar in ieder geval nog nooit kunnen genieten van de amusementsshows uit de jaren 80/90, zoals bijvoorbeeld Now or Never met Rolf Wouters.

Overigens staat er op Videoland wel een ingekorte versie van Kees & Co, in tegenstelling tot de DVD's (die de oorspronkelijke uitzendingen gebruikten). Voor Videoland is een zomer-herhaling van RTL 4 uit 2006 gebruikt die was gemaakt om de afleveringen beter binnen het timeslot van strak 25:00 te passen.
Heb je voorbeelden van ingekorte afleveringen? Dan pak ik de DVD's er even bij.
Heb je een bron? Vind ik toch een behoorlijk statement om te maken zonder enig voorbeeld of bewijs.
https://www.beeldengeluid.nl/tilt/kan-kluk-kluk-nog

Hier zit een fragment in van Jan Mulder waarin dit onderwerp werd besproken. Het is al vaker aangesneden op de NPO. Bij andere series hebben ze ook bepaalde afleveringen verwijderd vanwege beladen uitspraken of beladen onderwerpen.
Ik snap dat je sommige dingen niet meer actief gaat uitzenden, maar je moet ook niet doen alsof het er nooit wat. Zoiets hoort gewoon in het archief, eventueel met wat extra duiding als leermoment.
Vind ik ook maar aangezien ze eerder ook al bepaalde content uit het zicht weghaalden zou ik er niet raar van opkijken als dat hierbij ook gebeurt.
Vergeet niet dat er heel veel uit die tijd verloren is gegaan doordat tape heel duur was en gewoon werd hergebruikt. Van Ja zuster, nee zuster is bijvoorbeeld ook het overgrote deel ooit gewist.

Met de kennis van nu zou dat natuurlijk niet gebeuren. Maar in die tijd was de historische waarde niet goed genoeg duidelijk. Zelfs de BBC is bijvoorbeeld allerlei afleveringen van Doctor Who kwijt.
Precies. Ik wilde exact hetzelfde zeggen. Dataretentie had men toen nog niet zo goed van gehoord. Backupopties waren ook nog beperkt.


Was er niet een tijdje geleden een oproep aan mensen of ze nog beelden van bepaalde zaken hadden?
Dat is bij de bbc wel gebeurd, er bleken nog wel her en der wat videobanden te zijn bij particulieren. Maar alsnog een hoop dat mist. In Nederland weet ik dit eigenlijk niet. Volgens mij is de videorecorder hier pas echt een beetje ingeburgerd eind jaren 80…
Eind jaren '70 waren ze er al. Mijn eerste was van 1982.
Ik heb begrepen dat er uit de omgeving Eindhoven (Philips) flink wat oude opnames te voorschijn zijn gekomen. Philips heeft diverse systemen (niet uitwisselbaar) gehad voor V2000.
"Zelfs de BBC is bijvoorbeeld allerlei afleveringen van Doctor Who kwijt." Natuurlijk, dat is het bekendste voorbeeld, maar de BBC is nog heel veel meer kwijt. Door de jaren heen is dat langzaam maar zeker naar buiten gekomen, want de BBC wilde heel lang niet laten weten aan het grote publiek dat bekende reeksen niet meer bestonden. Feit blijft dat de ampex banden waarop in binnen- en buitenland werd opgenomen of de eindmontage werd opgenomen voor uitzending, duurder waren dan het héle programma. Een band had een kostenplaatje dat, en je kan het je haast niet voorstellen, duurder was dan de studio, techniek, opname-apparatuur, licht, camera's, geluid, personeel en acteurs BIJ ELKAAR. Dus dat bewaren na 1x uitzenden, misschien 1x herhalen, was ongekend.
Misschien dat ze een keer de hele dataset beschikbaar stellen zodat je zelf kunt zoeken hoe je maar wilt? En anders de sitemap.xml doornemen.

[Reactie gewijzigd door Skit3000 op 26 mei 2026 21:30]

In de Soete Suikerbol! Geweldig was dat😊 Net als Q en Q.
Q & Q was de eerste die ik zocht. "De Krishna Pusaka" de tweede en "Duel in de diepte" de derde.....
Ja dat kan wel toch?

https://schatkamer.beeldengeluid.nl/zoeken?alleenafspeelbaar=ja

[Reactie gewijzigd door JeyJey op 26 mei 2026 21:31]

Het heeft een aardige duit gekost (2,5 miljoen+) maar dit is natuurlijk wel heel vet. Denk aan alle stukjes beeld die overal nu gaan opduiken op social media. Geluidsfragmenten gaan opduiken in muziek. Lingo van 23 maart 2002 is misschien niet de moeite waard, maar hoe cool is het om te zoeken naar historische nieuwsberichten!

EDIT: Hier de allereerste Lingo aflevering uit 1989, met uitleg hoe het spel werkt en de slogan "Lingo verleidt u met letters" https://schatkamer.beeldengeluid.nl/serie/2101608030021443931/lingo/aflevering/2101608040029173231

[Reactie gewijzigd door Risce op 26 mei 2026 19:59]

2,5 miljoen vind ik eigenlijk helemaal niet zo veel voor zo'n groot project.
Het kán dus wel efficiënt. Voorbeeldje voor andere projecten?
Vind ik eigenlijk ook, al ben ik ook wel benieuwd naar de running costs, als iedereen als een gek dit soort dingen gaat streamen de komende tijd
Die €2,5m vond ik inderdaad heel netjes.

De bron die @Risce aanhaalt beschrijft:
Deze bekostiging is bestemd voor de door het Ministerie van OCW aangewezen instelling voor het in stand houden en exploiteren van een media-archief. Het budget voor 2025 is € 30,7 miljoen, dit is inclusief € 2,5 miljoen voor het project ‘Schatkamer’ dat voortvloeit om archiefmateriaal van Beeld en Geluid af te kopen en zoveel mogelijk rechtenvrij beschikbaar te stellen.
Maar ik lees daarin wel dat dat het budget is van/voor 2025; aangezien het project al in 2023 gestart is en in 2026 is opgeleverd (en er nog operationele kosten zullen zijn) kan de totale som wel eens hoger zijn.
WAT??? Staat Lingo van 23 maart 2002 online??? Eindelijk!!

Maar even alle gekheid op een stokje: heel fijn dit archief! En geen betaalmuur of abonnement. Ik heb er al even in gebladerd en alleen daar kwamen al heel wat jeugdherinneringen naar boven.


Programma's als 10 Voor Taal en Herexamen wilde ik graag weer eens zien bijvoorbeeld.
Alle sport staat online! Wielrennen, olympische spelen. Super tof!
Lingo gaat maar tot 2000 :/
ik heb letterlijk een linkje van Lingo uit 1989 in mijn post staan...
Ja vanaf het begin bedoel ik, in chronologische richting :P
Oh wow... Floris (in B&W nog), Q & Q en bv. de Zevensprong.

Vooral beeld kwaliteit is wel zo zo, geripped van oude tapes denk ik. AI upscaling naar 1080p of 4K zal wonderen doen.
Wát, is er beeld of geluid van "De zevensprong"? Dat boek heb ik meermaals verslonden als kind op de basisschool.
Die is ook op DVD verkrijgbaar. Was één van de beste Nederlandse jeugdseries met muziek van Tonny Eijk. Toen kon je nog een orkest inhuren om de muziek voor een kinderserie in te spelen.
Ik wou net zeggen, die is in de jaren 90 nog gewoon herhaald. Ik heb het toen gezien, want tijdens de originele run bestond ik nog niet.
Zekers was gewoon een kinderserie, jaren 80 denk ik
Het was een TV serie op basis van het boek begin jaren 80: Wikipedia: De Zevensprong (televisieserie)

[Reactie gewijzigd door bzzzt op 26 mei 2026 21:33]

Heb al bijna 20 jaar de dvdset van de zevensprong.
AI upscaling naar 1080p of 4K zal wonderen doen.
Ga je schamen, diep. Altijd maar dat "oh joh, gooi er wat AI overheen, dat trekt het wel recht". Vreselijke ontwikkeling. Bij Beeld & Geluid wordt alles zoveel mogelijk vanaf de mastertapes van de omroepen gedigitaliseerd, dus de banden die in de jaren 60/70/80/90 gebruikt werden om het programma uit te zenden. Soms is er door de jaren heen een programma naar een ander, destijds actueler broadcastformaat gekopieerd om het programma tegen de vergankelijkheid van banden te bewaren, maar AI gebruiken om 'wonderen te doen', nee.

Wat je op de website ziet, is een lagere bitrate (en die vind ik al riant, 540p dacht ik), maar ik heb zo het idee dat je eerder niet helemaal overweg kan met het feit dat het allemaal 4:3 is. Dat is eng voor mensen, tegenwoordig. Dus, hup, laten we met AI alles gladder dan wassen beelden maken! Go!
Alleen voor het publiceren van de Ekstra Weekend uitzendingen was dit project het belastinggeld al meer dan waard! _/-\o_
Dat waren toch gouden tijden op 3FM. Ik ben daarna veel gehopt maar niets heeft dat gevoel weten op te roepen als Ekstra Weekend. Het leukste is nu nog Domien op Q.
Een paar jaar geleden was er nog Partij voor de Vrijdag op 3FM. Dat vond ik leuker dan Ektra Weekend (ik vond Veenstra helemaal niets) Helaas is dat programma ook gestopt. Wel een top einde, met 600 luisteraars in het theater van Cuijk kijken naar de laatste uitzending daar live op het podium werd gedaan.

En vroeger natuurlijk Curry en van Inkel.
Oh yes! Die ook!?! _/-\o_


Bedankt!
Zeker weten!


Nu hopen dat ze ook nog de 101TV beelden daarvan hebben en hier gaan plaatsen, dat was echt helemaal geweldig!
Ik haakte veeeeeel te laat in op dat programma, heb het een jaar lang nog getrouw gevolgd en gekeken maar toen stopten ze helaas.

Via-via kreeg ik ooit een dikke .zip file met geluidsopnames van heel veel van de afleveringen om nog eens te gaan checken, maar zonder het beeld erbij, zonder de backstage, en met heel veel gaten in de serie heb ik me daar nooit zo op toegelegd.

Maar nu, nu? Ik dacht er niet eens aan dat die ook online zouden staan. Dat wordt heel veel terugkijken komende tijd. Dank voor de tip!!
Echt?? Staan die er op? Dat was altijd zo'n mooi programma. Zo dubbel gelegen om de shenanigans van Gerard en Michiel. 'Nul nègie nul nėgie 1 3 3 6' "EINE DEUTSCHE SCHALPLATTE!!!'
Gave ontwikkeling! Jammer om te zien dat er gekozen is voor Amazon AWS en CloudFront in plaats van een Europese oplossing.
Een hoop van het andere archief staat wel gewoon in Europa, via PeerTube nota bene.

https://peertube.beeldengeluid.nl/home
Gemiste kans om het op die Peertube instance te uploaden en Peertube bekender te maken
Fantastisch initiatief! Hopelijk durven de commerciele zenders het ook aan om de kluis open te breken. :D
Vervang de ingebakken reclameblokken voor moderne blokken en ik denk dat er zat animo is, als je ziet hoeveel mensen alsnog het internet gebruiken zonder adblocker.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 26 mei 2026 20:26]

Is zelfs nog wel markt voor de reclames beetje om en om denk ik. 1 Nieuwe en 1 nostalgische reclame.
Ik zoek ook nog steeds een reclame die ik eens ergens voor wilde gebruiken. Maar online kan ik hem helaas niet terugvinden.
Er zijn wat NL Youtube-kanalen met NL reclames uit de oude doos.


Televisie Rewind, Noedolekcin, mfdtrasher etc.
Blijkt spijtig genoeg niet te werken in België(wel met VPN), nu zal er wel veel opstaan dat mij minder interesseert, maar er zitten toch wel enkele fictiereeksen die ik nog wel eens ga bekijken).
Hopelijk vindt dit navolging in de rest van Europa.
Het zou ook wederkerig werken als de Vlaamse zusterorganisatie van het Nederlandse Beeld en Geluid hetzelfde gaat doen.

Opmerkelijk genoeg, de serie "De Legende van de Bokkenrijders" staat ook in het archief en was een samenwerking van de Nederlandse KRO, Vlaamse BRTN, Duitse ZDF en Franse FR3.
Jaaa, ik keek vroeger (als Nederlander) altijd Merlina en Postbus X en later Alles kan beter. Dat zou tip top in orde zijn als dat terug te kijken zou zijn.
De legende van de Bokkenrijders heb ik nog op school moeten kijken van mijn groep 6 docent en dat in 2010 wist wel dat he oud was maar 1995 zou ik het niet hebben gegeven toen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.