IBM-researchers in Schotland, hebben een nieuwe technologie ontwikkeld en gepatenteerd voor de vervaardiging van vlakke CRT beeldbuizen, met een dikte van slechts 2 cm, zo is te lezen op InformationWeek. Naast de geringe (inbouw)diepte van een dergelijke beeldbuis, zijn er nog een paar voordelen verbonden aan de nieuwe constructie. Door het ontbreken van het traditionele elektronenkanon en bijbehorende "lekkende" elektrische spoelen, kunnen (bedrijfs)spionnen met gevoelige ontvangstapparatuur, veel moeilijker over de ruggen van argeloze beeldschermwerkers 'meekijken'. Een ander voordeel is, vooral voor ons consumenten, dat deze techniek in principe veel goedkoper is dan die van vlakke LCD beeldschermen en ongeveer evenduur als die van conventionele CRT beeldbuizen. Bovendien is de 2 cm dikke glasbak lichter en steviger dan LCD schermen van gelijk formaat.
De vlakke CRT bestaat in feite uit een gesealde vacuüm doos van glas, met een vlakke kathode plaat achterop en een licht gebogen glasplaat aan de voorkant. Die glasplaat is aan de binnenzijde gecoat met rode, groene en blauwe fosfor pixels, net als in een traditionele TV-beeldbuis. Tussen de kathode en de glasplaat zit een permanent magnetische plaat met duizenden kleine gaatjes, waar de elektronen doorheen gestuurd worden. Anodes aan weerszijde van de openingen in de magnetische plaat, sturen de elektronenstralen in zijdelingse richting bij, naar de juiste pixels toe, door zich afwisselend in en uit te schakelen:
Andrew Knox, who created the CRT with fellow IBM researcher John Beeteson, says screens of any size are possible with the same depth, but building a thin vacuum panel big enough for a projection screen might not be practical. That still leaves flat CRTs as a potentially major threat to LCDs. "Detailed cost analysis showed the device costs less than or very close to a CRT of the same size and less than an LCD," says Knox. He adds that IBM may license the technology to another company for mass production.
Het is nog onduidelijk hoe deze nieuwe techniek geëxploiteerd gaat worden. Omdat IBM niet beschikt over de gespecialiseerde fabrieken voor massaproduktie van vacuüm beeldbuizen, zullen zij deze technologie waarschijnlijk aan een derde in licentie willen geven.
rig0r stuurde ons de link naar InformationWeek, waarvoor dank.