Bij AnandTech is men aan de slag gegaan met een aantal moederborden die allen één ding gemeenschappelijk hebben: ze zijn allemaal uitgerust met de nForce 4 Ultra-chipset. Aan bod komt dan ook een breed gamma planken, waaronder de Abit Fatal1ty AN8, Biostars NF4UL-A9 en de VNF4-Ultra van Chaintech. Ook DFI mag in een moederborden-roundup niet ontbreken en wordt hier vertegenwoordigd door zijn Lanparty UT nF4 Ultra-D. Tot slot zijn er ook nog ECS en Foxconn die respectievelijk een KN1 Extreme en een NF4UK8AA in de strijd gooien. Bij het beoordelen worden verschillende criteria in achting genomen. Belangrijke punten zijn de prijs, de features en de bordlayout, maar ook de benchmarkresultaten en overklokmogelijkheden komen aan bod in de review.
Voor het testen van de borden wordt gebruikgemaakt van een AMD Athlon 64 4000+-processor in combinatie met 1GB geheugen en een nVidia 6800 Ultra PCI Express-videokaart. Omdat Biostars plank ook AGP-kaarten ondersteunt, werd in dat geval een vergelijkende test gedraaid met dezelfde videokaart in een AGP-versie. In de algemene prestatietest blijkt duidelijk dat de resultaten, mede dankzij de geïntegreerde geheugencontroller op de processor, heel dicht bij elkaar liggen. Toch valt op dat het Epox-bord steeds in de hoogste regionen van de rangschikking te vinden is. In PCMark2004 is overigens duidelijk te merken dat het XGP-slot, zoals de AGP-ondersteuning op het PCI Express-bord genoemd wordt, duidelijk trager is dan een AGP 8x-sleuf.
![]() | |||
![]() | ![]() | ||
![]() | |||
![]() | DFI Lanparty | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | Epox 9NPA+ | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | Abit Fatal1ty | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | Chaintech VNF4-Ultra | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | ECS KN1 Extreme | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | Winfast NF4UK8AA | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() | |||
![]() | Biostar NF4UL-A9 | ![]() ![]() ![]() | ![]() |
![]() |
Dit fenomeen wordt nog eens extra in de verf gezet bij de gaming-benchmarks. Ook hier zien we de Epox 9NPA+ steeds aan de top verschijnen, dit keer vergezeld van DFI's Lanparty UT nF4 Ultra-D. Biostars PCI Express-slot lijkt iets minder snel te zijn dan de concurrentie, maar de verschillen zijn klein en de prestaties liggen dicht bij elkaar, aldus de reviewer. In de tests die zich concentreren op workstation-gebruik zijn de verschillen overigens zo klein dat er eigenlijk geen echte rangschikking te maken is. Er wordt dan ook al gauw overschakeld naar het overklokpotentieel van de moederborden.
Ook hier zien we de DFI- en de Epox-plank aan de top verschijnen. Verrassend genoeg presteert de Abit Fatal1ty hier ondermaats in vergelijking met de overige borden. In zijn conclusie kijkt de reviewer even terug naar de eerste roundup, toen de nForce4-chipset nog nieuw was en de grote variatie in testresultaten verklaard kon worden door de jonge technologie. Dit keer besluit hij echter dat er blijkbaar moederbordbouwers zijn die goed overweg kunnen met deze chipset, en dat hun concurrenten minder goed gebruikmaken van de mogelijkheden. Op basis van de prestaties wordt de Epox 9NPA+ dan ook uitgeroepen tot winnaar van deze test, hoewel de DFI-plank volgens de reviewer zeker een even goede keuze is. Wie een beperkter budget ter beschikking heeft, kan overigens de 9NPA overwegen die geen SATA 2-ondersteuning biedt en wat minder features heeft, maar bijna gelijkwaardige prestaties levert als de 9NPA+.
