Onderzoeksbureau Gartner heeft vrij felle kritiek gegeven op Windows XP Starter Edition, de goedkope versie van het operating systeem die Microsoft in oktober wil introduceren. In het rapport van analist Martin Gilliland wordt iedereen afgeraden om het product te kopen, om de simpele reden dat het waardeloos zou zijn. Met deze ongebruikelijk sterke verwoordingen hoopt het bedrijf zoveel mogelijk eindgebruikers te bereiken, omdat deze zelf te laat zullen beseffen dat ze een miskoop hebben gedaan. Hoewel men op zich lovend is over het idee achter de Starter Edition - volgestouwd met (video)tutorials en gestript van alle functionaliteit die het voor de beginner nodeloos ingewikkeld maakt - is men van mening dat Microsoft niet goed nagedacht heeft over de situaties waarin het product gebruikt zal worden.
Sowieso hebben veel mensen die thuis voor het eerst een computer installeren daar op het werk of tijdens hun opleiding al ervaring mee opgedaan, maar zelfs iemand die echt helemaal 'Starter' is, zal binnen enkele maanden of zelfs weken de smaak te pakken krijgen. Daarna zit de gebruiker samen met eventuele gezinsleden vast in een beperkte omgeving waarin bijvoorbeeld niet meer dan drie programma's tegelijk kunnen draaien, en alle gebruikers gedwongen worden om één profiel te delen.
Uiteindelijk zal de Starter Edition dus in vrijwel alle gevallen meer frustraties opleveren dan het in eerste instantie bespaart, waardoor met name mensen in arme landen alsnog zullen besluiten om een illegale kopie van Home of Professional te gaan draaien. Eventueel zou dit opgelost kunnen worden met betere upgrademogelijkheden, maar voorlopig noemt Garner het concept van de Starter Edition een goed idee dat slecht is uitgevoerd.